Foreign Direct Investment International Arbitration Moot


Foreign Direct Investment International Arbitration Moot

Matches Results 2022 *

Group Phase

Match winner underlined.

Time Room Claimant Respondent
Fri 8:001Ajibola (6, 554.0000)Colliard (6, 507.0000)
Fri 8:002Verhoeven (6, 498.5000)Kirsch (6, 509.5000)
Fri 8:003Riphagen (6, 523.8750)Luchaire (6, 485.3750)
Fri 8:004Padilla (6, 506.3750)Paolillo (6, 545.6250)
Fri 8:005Ammoun (6, 486.6250)Wellington (6, 596.8750)
Fri 8:0011Meersch (6, 525.1250)Guggenheim (6, 529.3750)
Fri 8:0012Caicedo (6, 533.7500)Moreno (6, 531.5000)
Fri 8:0013Gevorgian (6, 481.1250)Sepulveda (6, 500.3750)
Fri 8:0014Fitzmaurice (6, 561.8750)Aranguren (6, 517.6250)
Fri 10:301Colliard (6, 532.7500)Verhoeven (6, 489.1250)
Fri 10:302Mvubidi (6, 499.3750)Ajibola (6, 571.0000)
Fri 10:303Luchaire (6, 523.8750)Padilla (6, 477.2500)
Fri 10:304Skubiszewski (6, 485.0000)Riphagen (6, 540.8750)
Fri 10:305Wellington (6, 537.5000)Meersch (6, 550.5000)
Fri 10:3011Ammoun (6, 406.6250)Guggenheim (6, 539.3750)
Fri 10:3012Moreno (6, 536.8750)Gevorgian (6, 496.6250)
Fri 10:3013Caicedo (6, 510.7500)Sepulveda (6, 530.3750)
Fri 10:3014Evensen (6, 480.2500)Charlesworth (6, 528.7500)
Fri 13:002Mawdsley (6, 479.1250)Bennouna (6, 461.3750)
Fri 13:003Guillaume (6, 517.5000)Quintana (6, 550.7500)
Fri 13:004Bhandari (6, 487.1250)Morozov (6, 502.3750)
Fri 13:005Klaestad (6, 489.0000)Hsu (6, 489.6250)
Fri 13:0011Vereshchetin (6, 518.3750)Ranjeva (6, 517.7500)
Fri 13:0012Arechaga (6, 543.8750)Bulabula (6, 556.5000)
Fri 13:0013Skotnikov (6, 449.6250)Stassinopoulos (6, 414.8750)
Fri 13:0014Lalonde (6, 553.8750)Elaraby (6, 510.5000)
Fri 13:001Ganshof (6, 535.8750)Sandjabi (6, 489.3750)
Fri 15:304Bustamante (6, 471.2500)Sebutinde (6, 534.5000)
Fri 15:3011Berman (6, 403.1250)Lalonde (6, 505.8750)
Fri 15:3012Aranguren (6, 459.6250)Evensen (6, 457.1250)
Fri 15:3013Elkosheri (6, 461.0000)Fitzmaurice (6, 558.0000)
Fri 15:3014Sandjabi (6, 558.8750)Mawdsley (6, 549.5000)
Fri 15:301Kojevnikov (6, 559.6250)Fernandes (6, 503.7500)
Fri 15:302Yewdall (6, 533.3750)Vanwyk (6, 562.3750)
Fri 15:303Donoghue (6, 428.2500)Arechaga (6, 459.0000)
Sat 8:0011Padilla (6, 461.3750)Riphagen (6, 459.8750)
Sat 8:0012Meersch (6, 538.1250)Ammoun (6, 481.8750)
Sat 8:0013Gevorgian (6, 506.1250)Caicedo (6, 509.7500)
Sat 8:0014Ganshof (6, 543.8750)Bennouna (6, 531.3750)
Sat 8:001Kirsch (6, 566.6250)Mvubidi (6, 516.2500)
Sat 8:002Paolillo (6, 549.5000)Skubiszewski (6, 475.0000)
Sat 8:003Guggenheim (6, 527.6250)Wellington (6, 564.8750)
Sat 8:004Sepulveda (6, 540.6250)Moreno (6, 512.5000)
Sat 8:005Verhoeven (6, 547.5000)Ajibola (6, 543.0000)
Sat 10:3014Fernandes (6, 529.2500)Elaraby (6, 553.5000)
Sat 10:301Quintana (6, 521.5000)Bhandari (6, 531.5000)
Sat 10:302Guillaume (6, 553.5000)Morozov (6, 568.3750)
Sat 10:303Hsu (6, 507.6250)Vereshchetin (6, 528.3750)
Sat 10:304Klaestad (6, 517.0000)Ranjeva (6, 518.7500)
Sat 10:3011Charlesworth (6, 518.3750)Elkosheri (6, 446.0000)
Sat 10:3012Stassinopoulos (6, 428.3750)Bulabula (6, 516.5000)
Sat 10:3013Vanwyk (6, 546.6250)Skotnikov (6, 504.3750)
Sat 13:001Charlesworth (6, 561.3750)Aranguren (6, 539.6250)
Sat 13:002Evensen (6, 439.2500)Fitzmaurice (6, 534.0000)
Sat 13:003Bennouna (6, 495.6250)Sandjabi (6, 486.3750)
Sat 13:004Mawdsley (6, 555.1250)Ganshof (6, 517.5000)
Sat 13:0011Morozov (6, 482.5000)Quintana (6, 474.7500)
Sat 13:0012Ranjeva (6, 498.1250)Hsu (6, 523.6250)
Sat 13:0013Vereshchetin (6, 567.3750)Klaestad (6, 552.3750)
Sat 13:0014Sebutinde (6, 545.3750)Kojevnikov (6, 466.3750)
Sat 15:303Stassinopoulos (6, 468.3750)Vanwyk (6, 482.3750)
Sat 15:304Lalonde (6, 569.8750)Bustamante (6, 482.5000)
Sat 15:3011Elaraby (6, 498.8750)Berman (6, 425.1250)
Sat 15:3012Fernandes (6, 484.2500)Sebutinde (6, 534.5000)
Sat 15:3013Bhandari (6, 530.1250)Guillaume (6, 527.8750)
Sat 15:301Arechaga (6, 498.8750)Yewdall (6, 492.3750)
Sat 15:302Bulabula (6, 480.7500)Donoghue (6, 456.2500)
Sun 8:0011Guggenheim (6, 561.6250)Meersch (6, 553.5000)
Sun 8:0012Moreno (6, 504.8750)Caicedo (6, 517.7500)
Sun 8:0013Sepulveda (6, 534.6250)Gevorgian (6, 532.6250)
Sun 8:0014Donoghue (6, 537.2500)Skotnikov (6, 516.3750)
Sun 8:001Kirsch (6, 530.6250)Colliard (6, 509.0000)
Sun 8:002Mvubidi (6, 459.3750)Verhoeven (6, 476.1250)
Sun 8:003Paolillo (6, 534.5000)Luchaire (6, 503.3750)
Sun 8:004Skubiszewski (6, 521.0000)Padilla (6, 520.2500)
Sun 8:005Wellington (6, 540.5000)Ammoun (6, 459.8750)
Sun 10:301Ajibola (6, 565.0000)Kirsch (6, 543.5000)
Sun 10:302Colliard (6, 519.7500)Mvubidi (6, 503.2500)
Sun 10:303Riphagen (6, 508.8750)Paolillo (6, 540.6250)
Sun 10:304Luchaire (6, 547.8750)Skubiszewski (6, 492.0000)
Sun 10:3011Quintana (6, 570.5000)Guillaume (6, 600.8750)
Sun 10:3012Morozov (6, 576.5000)Bhandari (6, 541.5000)
Sun 10:3013Hsu (6, 525.6250)Klaestad (6, 530.3750)
Sun 10:3014Ranjeva (6, 497.1250)Vereshchetin (6, 506.3750)
Sun 13:004Bustamante (6, 441.2500)Fernandes (6, 343.7500)
Sun 13:0011Berman (6, 427.1250)Kojevnikov (6, 523.3750)
Sun 13:0012Bulabula (6, 574.7500)Yewdall (6, 504.3750)
Sun 13:0013Skotnikov (6, 513.6250)Arechaga (6, 508.0000)
Sun 13:001Elkosheri (6, 545.0000)Evensen (6, 563.1250)
Sun 13:002Sandjabi (6, 569.8750)Ganshof (6, 551.5000)
Sun 13:003Bennouna (6, 449.6250)Mawdsley (6, 473.5000)
Sun 15:3013Aranguren (6, 527.6250)Elkosheri (6, 495.0000)
Sun 15:301Yewdall (6, 457.3750)Stassinopoulos (6, 441.8750)
Sun 15:302Vanwyk (6, 494.6250)Donoghue (6, 455.2500)
Sun 15:303Elaraby (6, 552.8750)Bustamante (6, 500.5000)
Sun 15:304Kojevnikov (6, 443.6250)Lalonde (6, 542.8750)
Sun 15:3011Sebutinde (6, 542.3750)Berman (6, 453.1250)
Sun 15:3012Fitzmaurice (6, 487.8750)Charlesworth (6, 507.7500)

Victors by Group

Before the oral hearings, teams are seeded into groups based on their skeleton brief results. In the South Asia and Asia Pacific groups the top 2 teams advance, in the Africa groups the top 4 teams advance. Teams without victories are not listed. Groups 1 to 4 Asia Pacific; Groups 5-8 South Asia; Groups 9-10 Africa.

GroupTeamWinsSBVotesz-points
1Ajibola3571803.08
1Kirsch3491764.08
1Verhoeven2381650.08
1Colliard2251681.08
2Paolillo46121784.08
2Riphagen2371616.08
2Luchaire2261668.08
2Padilla1241604.08
2Skubiszewski1111643.08
3Guggenheim3451778.08
3Wellington33101841.08
3Meersch2391806.08
4Sepulveda44101726.08
4Caicedo3241667.08
4Moreno151687.08
5Charlesworth46121730.08
5Fitzmaurice3391718.08
5Aranguren2131652.08
5Evensen161591.08
6Mawdsley34111696.08
6Sandjabi2541712.08
6Ganshof2351750.08
6Bennouna1241558.08
7Morozov46101756.08
7Bhandari2271729.08
7Quintana1141725.08
7Guillaume1131801.08
8Vereshchetin45111753.08
8Hsu2271654.08
8Klaestad1241690.08
8Ranjeva1121658.08
9Vanwyk44121706.08
9Bulabula44101736.08
9Arechaga2261586.08
9Skotnikov2251604.08
9Donoghue1241522.08
9Yewdall151620.08
10Lalonde46121755.08
10Sebutinde43121783.08
10Elaraby3191717.08
10Kojevnikov261613.08
10Bustamante131528.08

Within each group, teams are ranked according to:
Wins are matches won on the basis of the total raw scores of the arbitrators added to each team’s weighted (25%) claimant or respondent skeleton brief score. (caveat: total raw scores can be distorted by individual high- or low scoring arbitrators).

SB is the total number of wins of those teams against which a team has won. This criterion takes account of the strength of the opposition that a team has faced.Neustadtl Sonneborn-Berger

Votes is the total number of arbitrators who in each match have given a team’s two advocates a higher aggregate point total. This criterion flattens out the phenomenon of high- or low scorers and takes account that matches may be won 3:0, 2:1 or even rarely 1:2 (if the ”1” is an unusually high-scorer and/or the winning team had a significantly higher memorial score).

z-Points are the total normalised points a team has received in its four preliminary round matches. It is rare that over four matches two teams would have exactly the same number of total points, so this can provide a tie-break where other methods fail. Normalising using the “z-score” formula (using standard deviations) seeks to mitigate inequities caused by high- or low scorers (caveat: the quality of statistical methods depends on many variables).

Teams that won no matches are not shown above. Detailed match and individual scores will be made available one week after conclusion of the Rounds.

Elimination Rounds

'Q'= Quarterfinals; 'S'=Semifinals; '5th'= 5th place matches; '3rd'=3rd place match; '1st'=Final. '1.1' = winner of Group 1 in the preliminary rounds; '1.2' = Group 1 runner up, etc.

In the quarter final, between the teams paired in each match, the team whose alias is first alphabetically shall have the role of Respondent; in the semifinals and 5th place matches, between the teams paired in each match, the team whose alias is first alphabetically shall have the role of Claimant; in the final and 3rd place match, such team shall have the role of Respondent.

In the elimination rounds, the tribunals shall determine each match by a majority decision (not aggregate advocate scores). In the Round of 32, 16, quarter-finals and semi-finals, the tribunals shall announce each match winner in the hearing room (so the teams can proceed to their next hearings); in the 5th, 3rd and 1st place matches, the arbitrators shall communicate the winners to the secretatriat (so the winners may be announced in the awards ceremony).